Elementy składowe serwisu internetowego
Elementy składowe serwisu internetowego

Program tworzacy serwis www

Wiele lat temu serwisy internetowe tz statyczne składały się z plików html zawierające publikowane treści, elementy grafiki, menu, z czasem wzbogacane JavaScript'em i CSS.
Z czasem takie serwisy zostały wyparte przez programy dynamiczne w których wykorzystano np. język PHP, w których kod html wypełniany był na bieżąco danymi z bazy danych.
W ostatnich latach takie programy wzbogacono o panel administrujący serwisem, za pomocą którego można w prosty sposób tworzyć nowe strony wypełniając je różnymi tresciami. Takie programy określa się terminem "CMS".
Serwis zbudowany na systemie CMS pozwala na tworzenie stron i edycję treści przy posiadaniu elementarnej wiedzy informatycznej.

Domena Internetowa

Domena internetowa jest elementem unikalnego i niepowtarzalnego adresu url każdego serwisu www, wskazujący na wybrany serwer sieciowy na którym umieszczono program obsługujący dany serwis www. Planując tworzenie serwisu www warto zastanowić się nad jego adresem w internecie, dobrze dobrana nazwa domeny, to ważny element skutecznego serwisu www.

Posiadanie własnej domeny wiąże się z zawarciem umowy rejestracyjnej i wnoszeniem opłat za kolejne lata. Obecnie najdłuższy okres rejestracji domeny wynosi 10 lat.

Certyfikat SSL (zalecany)

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer ) to opłacane cyklicznie zabezpieczenie łączności z Internetem mające na celu bezpieczny (szyfrowany) przepływ informacji między komputerem użytkownika internetu a serwerem.
Jego dobór, instalacja, zastosowanie, jest wieloetapowe i wymaga doświadczenia, dlatego zakup takiego certyfikatu dobrze jest uzgodnić z webmasterem tworzącym serwis.
Firmy hostingowe coraz częściej dodają bezpłatnie ceryfikat SSL do domen - rejestrowanych i utrzymywanych na ich serwerach.

Serwer WWW

Serwer WWW to program działający na serwerze internetowym, obsługujący żądania protokołu komunikacyjnego HTTP, to także płatna cyklicznie usługa firmy hostingowej, polegająca na udostępnianiu w pamięci zewnętrzen serwera internetowego:

  • przestrzeni na umieszczenie plików tworzących serwisy internetowe,
  • przestrzeni dla baz danych obsługiwanej przez serwer baz danych,
  • przestrzeni dla plików listowych umieszczonych w skrzynkach pocztowych obsługiwanej przez serwer pocztowy.

W różnych firmach hostingowych serwery www mają różne nazwy handlowe, różnią się ceną, wielkością pamięci dyskowej, wielkością transferu danych, zabezpieczeniami, innymi parametrami.

Serwer WWW posiada panel administracyjny w którym można konfigurować domeny, skrzynki pocztowe, bazy danych, zabezpieczenia, itd, serwisów www.

© 2007- 2021 Tworzenie serwisów RWD CMS created by Sulech 205977 (2)