30-lecie chóru Cantabile

Wspomnień czar...

6 października 2012r w sali widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury w Sulechowie odbył się jubileusz 30-lecia sulechowskiego chóru Cantabile.
Wśród licznych gości obecni byli przedstawiciele władz samorządów gminy Sulechów, powiatu Zielonogórskiego i województwa Lubuskiego.

Gościem specjalnym chóru był Artur Rożek (baryton ), który współpracuje z Krakowską Operą Kameralną, Operetką Mazowiecką oraz Filharmonią Narodową w Warszawie.
Artysta zaśpiewał krótki recital, oraz dwie pieśni (Missisipi, Skrzypek na dachu) z chórem Cantabile.

Chór Cantabile powstał 1.10.1982 r. przy Sulechowskim Ośrodku Sportu i Kultury. Założycielem i dyrygentem chóru jest Bernard Grupa, Honorowy Obywatel Gminy Sulechów, który opracował wiele utworów wokalnych prezentowanych przez chór. Wśród repertuaru Cantabile znalazły się pieśni z klasyki chóralnej, kolędy, pieśni ludowe, biesiadne oraz współczesne piosenki polskie i zagraniczne.

Utwory te prezentowane były w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Holandii, Belgii, Anglii, na Litwie, Ukrainie i Węgrzech. Chór brał udział w różnych imprezach i festiwalach (Kalisz, Legnica, Będzin, Międzyrzecz). Na Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Biesiadnej w Czerwieńsku w 2008 r. chór zdobył I miejsce. Równie ważnym w jego działalności był koncert na Jasnej Górze w Częstochowie z okazji Ogólnopolskiego Zjazdu Akcji Katolickiej w czerwcu 2012 r. Nagrał samodzielną audycję w Radio Zielona Góra a także śpiewał w Telewizji Polskiej, która prezentowała dorobek kulturalny województwa zielonogórskiego. Cantabile od kilku lat współpracuje z zielonogórskim chórem MODERATO Uniwersytetu III Wieku, a wynikiem tego są coroczne koncerty w Filharmonii Zielonogórskiej i sali widowiskowej SDK w Sulechowie.

W 2005 r. Cantabile wyróżniono odznaką "Zasłużony dla Powiatu Zielonogórskiego" a w 2007 i 2012 chór otrzymał "Nagrodę Kulturalną Burmistrza Sulechowa". W roku bieżącym zespół otrzymał odznakę "Zasłużony dla Województwa Lubuskiego"

Wielka Woda śpiewa chór Cantabile pod dyrekcją Bernarda Grupy.
Solistki: Anna Gmiąt i Czesława SosińskaKomentarze
© 2007- 2021 Sulechowskie Strony created by Sulech 23060550 (21)