25-lecie chóru Cantabile

W 2007 roku chór "Cantabile" obchodził swój Srebrny Jubileusz, centralne uroczystości odbyły się w nowej sali widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury w dniu 30.11.2007.

Chór Cantabile powstał 1 października 1982r. z inicjatywy kilku nauczycieli ówczesnego Studium Wychowania Przedszkolnego. Mózgiem tego pomysłu był Bernard Grupa, który objął kierownictwo muzyczne chóru sprawując je bardzo skutecznie do dnia dzisiejszego. W tym czasie Cantabile dało mnóstwo koncertów w kraju i za granicą (Niemcy, Holandia, Anglia, Belgia, Litwa). W repertuarze chór posiada różnorodne pieśni od klasyki chóralnej zaczynając po przez pieśni ludowe, kolędy i na piosenkach współczesnych kończąc.

Nasze 25-lecie zbiegło się z otwarciem pięknej sali widowiskowo- kinowej Sulechowskiego Domu Kultury.
Na nasz uroczysty koncert zaprosiliśmy również zawodowych artystów – wokalistów, Bogusławę Tarasiewicz i Artura Rożka.

Miłym akcentem tej uroczystości było wręczenie członkom chóru odznaczeń państwowych i wyróżnień. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali „etatowi” soliści chóru, Anna Gmiąt i Stanisław Stempniewicz. Medalem Brązowym „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” został odznaczony Bernard Grupa. Natomiast Marta Konwisarz, Barbara Nowaczyk-Jodełka i Danuta Bogdańska wyróżnione zostały medalem „Zasłużony dla Powiatu Zielonogórskiego”.

Członkowie chóru bardzo serdecznie dziękują Burmistrzowi Sulechowa panu Ignacemu Odważnemu oraz Dyrektorowi SOK Tadeuszowi Furtakowi za ogromną pomoc w przygotowaniu naszej uroczystości.

W ciągu ostatnich pięciu lat zespół dał wiele koncertów na terenie kraju i za granicą.

  • W 2004 odbył ciekawą, tygodniową wycieczkę do Anglii, gdzie uczestniczył w warsztatach muzycznych i koncertach wspólnie z chórem z Czech, Szwecji i Anglii.
  • W 2004 roku chór został wyróżniony odznaką „Za zasługi dla Powiatu Zielonogórskiego”.
  • W sierpniu 2007 roku na zaproszenie gminy Golczewo przebywał w tej uroczej miejscowości trzy dni dając kilka koncertów dla jej mieszkańców. Niezapomnianych wrażeń dostarczył chórzystom występ w katedrze w Kamieniu Pomorskim.
  • W sierpniu 2007 roku chór odwiedził Litwę, gdzie podziwiał piękno Wilna i Trok, jednocześnie umilając śpiewem tamtejszym Polakom wspólne spotkania.
  • Od kilku lat Cantabile wspólnie z chórem Moderato (UTW Zielona Góra). Raz w roku w Filharmonii Zielonogórskiej i w PWSZ w Sulechowie oba chóry prezentują swój dorobek artystyczny.
  • W 2007 roku zespół został wyróżniony Nagrodą Kulturalną Burmistrza Sulechowa

Cały czas chór poszerza swój repertuar o pieśni z klasyki chóralnej, kolędy, pieśni ludowe oraz piosenki współczesne. Ta różnorodność repertuarowa jest bardzo często doceniana przez publiczność, która nasze koncerty przyjmuje sympatycznie, czasami wręcz entuzjastycznie.
Chór Cantabile serdecznie zaprasza mieszkańców Sulechowa i okolic na kolejne nasze koncerty.

Bernard GrupaKomentarze
© 2007- 2021 Sulechowskie Strony created by Sulech 23060577 (17)