Lipiec w ogrodzie

W lipcowe upalne w tym roku dni nie pozostaje nic tylko przypomnieć o tym co najistotniejsze dla naszego ogrodu. Niewątpliwie będzie to podlewanie tam gdzie to konieczne, jeśli grządki mamy położone na piaszczystym podłożu. Podczas takiej pogody naturalną rzeczą jest że chwasty nie maja wakacji ani urlopów więc się spokojnie wygrzewają na słońcu i pięknie rosną często ze zdwojoną siłą.

To też naszym zadaniem będzie temu zjawisku przeciwdziałać, a mianowicie co następuje: bierzemy chwasty za uszy i ciągniemy je w górę Az wyjdą z korzeniami z ziemi, następnie wkładamy je do pojemnika kierując swoje kroki w kierunku kompostownika, tam chwasty spoczywają w spokoju. W taki oto sposób pozbywamy się ich czyniąc z nich przydatny materiał kompostowy nawóz dla następnych pokoleń naszych roślin.
W lipcowe dni i wieczory delektujemy się barwami kwiatów i zerwanych owoców. Dojrzewają czereśnie odmiany późniejsze, morwy, agrest, truskawki, wisienki, i co tak kto posadził jeszcze sobie. Tak wiec możemy się upajać naszymi roślinkami zarówno wzrokowo jak i podniebieniem.

Pamiętajmy o ogrodach przecież sami je sadziliśmy, dbając przez cały sezon możemy rzeczywiście doznać wspaniałej nagrody w postaci wyżej wymienionej.
Oglądając wiadomości o różnych kataklizmach pogodowych jestem przerażony skutkami jakie to ogromne straty w ogrodach ponieśli ludzie. Jak do tej pory naszą sulechowską okolicę omija to już kolejny rok. Należy tylko się Cieszyć z tego powodu i doceniać wartość naszych pięknych ogrodów.

Naturalnie że dokuczają komary i inne muszki ale to możemy spokojnie znieść takie niedogodności. Tegoroczna wiosna pomimo swoich przymrozków była w miarą łagodna więc w naszej okolicy nie wyrządziła zbyt dużych strat, w związku z powyższym należy się spodziewać dobrych plonów brzoskwiń, moreli, aktinidii. Te właśnie gatunki drzew i krzewów są najbardziej narażone na przemarzanie paków kwiatowych co w konsekwęcji prowadzi nawet do zerowego zbioru owoców. Lipiec to czas na wakacyjny wypoczynek na świeżym powietrzu więc w naszym ogrodzie niech wypoczynek stanie się w modzie. Przygotujmy odpowiednio nasze kąciki rekreacyjne tak aby tego lata można było w nich miło i spokojnie spędzić czas zarówno do południa pod zacienionym baldachimem a także wieczorem ustawiając odsrtraszacze komarów jak i odpowiednie oświetlenie. W tak przygotowanych warunkach zarówno my sami odpoczniemy oraz zaproszeni goście w pełni docenią nasz piękny ogród, a oto w tym wszystkim zapewne nam chodzi.


Autor: Janusz DrążekKomentarze
© 2007- 2021 Sulechowskie Strony created by Sulech 23060523 (11)