Październik w ogrodzie

W tym miesiącu prace w ogrodzie skupiają się na zbieraniu naszych plonów które przez okres lata starannie pielęgnowaliśmy. Nie mało trudu każdy włożył aby jego plony były ładniejsze niż sąsiada, dla przykładu. Tym niemniej nie zawsze nasz wysiłek jest dostateczny, są jeszcze nie zależne od człowieka siły przyrody chociażby susza wiosenna a później upały latem nie sprzyjały nie którym fazom wzrostu. Pomimo tak skrajnych czasem warunków pogodowych działkowcy nie załamują rąk ale wytężają muskuły do ciężkiej pracy.

Efekt tego wielomiesięcznego trudu później widzą własnymi oczyma i mogą się pochwalić ciekawymi okazami, bywają one w różnej postaci: a to piękny winogron, a to dorodne jabłuszka oraz grusze, które to i u mnie są dorodne przyznać muszę.Są także piękne marchewki, czy obficie owocująca w tym roku żurawina wielkoowocowa.

Tak więc na fotografiach widać wyraźnie trud i prace jaką trzeba było włożyć aby to pięknie zaprezentować. Ale opłaciło się jak widać.Nie zabrakło w tym także roku różnych chorób i owadów niszczących plony, oto niektóre z nich co to znają się dobrze które owoce nadają się już do spożycia.

Znają i one znane słowa „po owocach poznacie ich”.

Być może ktoś z państwa posiada tą ciekawą roślinkę, powiem tylko że owoce nadają się do spożycia i są dość smaczne. Ale uwaga mocno plami palce a jeszcze bardziej ubranie. Ale czego to człowiek nie posadzi żeby mieć to czego inni na ogół nawet nie znają. Warto jednak eksperymentować z roślinkami gdyż to wdzięczne zajęcie, można bowiem doznać duchowych i cielesnych wrażeń, a do szczęścia tak niewiele czasem nam potrzeba, oprócz błękitnego nieba.
Początek października to zmiana szaty kolorów w ogrodzie , jest naprawdę ciekawie a i owoców co nie miara że aż czasem rozdajemy przyjaciołom i znajomym. Możemy wybrać się na grzybobranie jeśli jest takie nasze oczekiwanie, a i spacer po ogrodowych alejkach bywa kojący, możemy zatem popatrzeć jak inni jeszcze pracują.

Należałoby pamiętać również o niektórych istotnych pracach, a mianowicie co następuje: wykoszenie trawników, przycięcie żywopłotów, zgrabienie spadających liści, ponieważ nie samym odpoczynkiem żyje człowiek. Prac o tej porze roku jest więcej ale każdy wie co u niego w ogrodzie powinien zrobić by nie było zaległości z pracami a i estetyka także jest dość istotna dla wielu osób, mówi się bowiem „już nie mogę na to patrzeć muszę to zrobić i mieć z tym spokój”.

Nie wszyscy może wiedzą ale jesienią możemy wysiewać kwiaty które nam wiosną zakwitną, utarło się bowiem że wysiew kwiatów jest raczej wiosną. Tym niemniej są gatunki takie jak chociażby: chaberek bławatek, chaber piżmowy, czarnuszka damasceńska, klarkia wytworna, maczek kalifornijski, nagietek lekarski, ostróżeczka ogrodowa, ubiorek gorzki, ubiorek okółkowy, złocień polny, czy złocień trójbarwny, są to jednoroczne kwiaty na rabaty, ale posiane o tej porze pięknie wykiełkują i się wiosną nam zaprezentują.

Zatem oprócz odpoczywania mamy jeszcze kilka nasion do wysiania. Zapewne będzie duża radość gdyż na wiosnę będzie nieco mniej pracy , zostanie tylko opielenie z chwastów.

Pozdrawiam wszystkich miłośników ogrodów odwiedzających ten artykuł. ...

Autor: Janusz DrążekKomentarze
© 2007- 2021 Sulechowskie Strony created by Sulech 23060477 (18)