Listopad w ogrodzie

Mineło lato i powoli mamy także jesień, przed nami już powoli się zbliża zima. Prace w ogrodach są niemalże przez okrągły rok bo zawsze dostrzegamy to co zrobić mamy.

Jesienna słoneczna pogoda,
ochoty do pracy nam doda,
więc jeśli tylko słoneczko mocniej zaświeci,
to do pracy na ogród każdy spieszy.
Mamy różnych prac wiele,
grabić opadłe liście i wyrwać suche ziele.

W naszej strefie klimatycznej jesień to bardzo kolorowa pora roku więc w naszych ogrodach nie brakuje przepięknych widoków, warto więc odpocząć podziwiając naszą otaczającą nas kolorową przestrzeń stworzoną na wzór i podobieństwo naszego ogrodu. W dużej mierze my sami jesteśmy projektantami naszego ogrodowego otoczenia, to my nasadziliśmy odpowiednie odmiany drzew i krzewów i to one dzisiaj błyszczą barw jesiennych w różnych odcieniach.

Obecna pora sprzyja zmianom w naszych nasadzeniach więc jeśli mamy zamiar posadzić nowe drzewa czy krzewy to mamy najlepszy okres do tego aby to zrobić. Zarówno iglaki jak i drzewka owocowe możemy wybrać w szkółkach ogrodniczych czy specjalistycznych sklepach ogrodniczych.

Na małe działki i ogródki polecam posadzić hortensje jest ich na rynku spory wybór, wymienię tu kilka: hortensja bukietowa, ogrodowa, krzewiasta, piłkowana czy dębolistna. Do większych ogrodów polecam hortęsje sargeta, kosmatą i pnącą. Hortensje ko krzewy mogące z powodzeniem rosnąć w półcieniu.

Przypomnę jeszcze o wykopaniu przed zimą mieczyków, glotoni baławej, eukomisu, gieorgini, ismeny czy wielu innych ciekawych bylin które nie wytrzymują naszego zimowego klimatu. Warto nimi się zainteresować aby ich nie stracić bezpowrotnie. Jeśli chcemy mieć wiosną nieco mniej pracy to możemy wygrabiać co pewien czas opadłe liście przeznaczając je na kompost razem z innymi usuniętymi roślinami. To ekologiczne podejście do ogrodu przyczyni się do zwiększenia nawozu kompostowego tok cennego w ogrodzie.

Warto pomyśleć także o przykryciu krzewów róż, budlei oraz niektórych innych roślin wymagających okrycia. Listopad jest także dobrym okresem na uzupełnienie trocin pod borówką wysoką zwaną czasem amerykańską. Przez okres jesienno-zimowy trociny ładnie się ułożą i lekko przegniją tworząc odpowiednie podłoże do wzrostu.

Trociny to dobry materiał na obsypanie teraz nimi naszej małej plantacji truskawek, na wiosnę bendą się rozrastać na czystej powierzchni co ułatwi ich zbór.

Listopadowy okres zajęć to także poprawienie naszych chodników na działkach i przy domowych ogródkach, teraz są lepiej widoczne, mniej zasłonięte przez bujną zieleń. Warto pomyśleć o naprawie sprzętów do wypoczynku, ławeczki czy pergoli pod którą siedzieliśmy latem. Nasze ogrodzenie zapewne także czasem należy odświeżyć lub naprawić, o altance nie wspomnę !. Tak więc zawsze możemy dać zajęcie naszym rękom, co wyjdzie na dobre.

Ważnym elementem wielu ogrodów są oczka wodne, one również wymagają przeglądu a często gdy są tam ryby to także całkowitej wymiany wody i oczyszczenia z zalegających glonów. Przed zimą możemy dokonać także cięcia drzewek i krzewów co umniejszy nam pracy wiosną. W listopadzie przeprowadzamy także wapnowanie gleby, rozsiewając wapno tam gdzie jest to konieczne. Z innych nawozów które możemy zastosować o tej porze roku to wolno rozkładające się w glebie: superfosfat potrójny – nawóz zawierający w swym składzie fosfor, siarczan potasu i sól potasową.

Teraz możemy także założyć mała plantacją żurawiny wielkoowocowej, to najlepsza pora do sadzonkowania tych wspaniałych krzewinek. Sadzimy je bardzo rzadko podobnie jak truskawki, one potem zarastają tworząc dywan owocowy. Ale zachęcam do przeczytania dużego artykułu a listopadowym Działkowcu 2008r. na stronie 42-43. Lektura tego tematu pozwoli nam na właściwe podejście do tej bardzo ciekawej roślinki.

Jesienna pora to także czas na przygotowanie karmników dla naszych ulubionych ptaszków w ogrodzie. Należy już wcześniej zakupić kilka kilogramów słonecznika aby było czym dokarmiać...

Autor: Janusz DrążekKomentarze
© 2007- 2021 Sulechowskie Strony created by Sulech 23060492 (18)