Ogród w grudniu

W grudniu zwłaszcza po południu, wszyscy mamy więcej czasu na własne sprawy a tym Samym możemy pofatygować się i zobaczyć czego jeszcze przed zimą nie zrobiliśmy w naszym ogrodzie. Okazuje się bowiem iż niektóre roślinki potrzebują naszej pomocy do przetrwania srogiej zimy, czego nie można wykluczyć, gdyż wiadomo będzie jaka ona było dopiero wiosną! Tak więc jeśli posiadamy wrażliwe roślinki należy je dokładnie okryć, może to byś słoma , stare worki jutowe, suche trociny w zależności czym dysponujemy w danej chwili. Jeżeli niema mrozów i ziemia jest miękka a została nam grządka do skopania to możemy dokończyć takie zadanie działowe.

Grudzień to dobry czas na cięcie drzew pestkowych, jeśli nie było czasu tego zrobić wcześniej. Obecnie opadły wszystkie liście jakie były na drzewach i krzewach.

Okazać się może że następnego dnia spotkamy taki widok zaśnieżony.

Warto również i zimową porą przespacerwać się po zaśnieżonych alejkach mają one własny niezapomniany urok. Mało kto wie ale prze całą bowiem zimę czy jest śnieg czy go niema kwitną ciemierniki, warto odwiedzić je o tej porze roku kiedy są one pełne uroku. Polecam grudniowe wydanie ”Działkowca” na stronach od 4 – 7 wszystko o ciemiernikach artykuł dr.Moniki Henske,UP w Poznaniu.

Jeśli zima trzyma a tak też bywa, to warto poświęcić trochę czasu na przegląd naszego sprzętu do koszenia trawy latem, albowiem kiedy będziemy chcieli wiosną kosić może się okazać niesprawny. Kosiarki, wyka szarki, opryskiwacze, siewniki, piły, nożyce mechaniczne wszystko to wymaga konserwacji. Dokładnie czyścimy smarujemy i oliwimy zwłaszcza elementy wykonane ze stali gdyż pozostawione resztki brudu wilgoci i innych zanieczyszczeń powodują korozję. Narzędzia tnące ostrzymy na szlifierce, a następnie smarujemy zabezpieczając przed rdzą. A kiedy mamy wszystko zrobione możemy oddać się lekturze najlepiej o tematyce ogrodniczej, gdyż zazwyczaj jak się wiosna zaczną prace ogrodnicze to prawie nikt nie ma czasu na jakieś tam czytanie, wszyscy zazwyczaj ruszają do pracy w ogrodzie, która to jest zawsze o tej porze w modzie.

Ale jak to bywa człowiek pracuje, ale i odpoczywa. Warto pomyśleć o zimowych pieszych wycieczkach do lasu, którego to w naszej Sulechowskiej okolicy nie brakuje. Widoki bywają fascynujące. Można je zobaczyć na fotografii umieszczonej przeze mnie ale polecam naocznie osobiście będzie więcej refleksji i wrażeń.I tak minął kolejny miesiąc w naszych ogrodach, jak to ten czas ucieka i goni człowieka....

Autor: Janusz DrążekKomentarze
© 2007- 2021 Sulechowskie Strony created by Sulech 23060518 (32)