Chór Cantabile - Sulechowskie Towarzystwo Kulturalne

Chór Cantabile powstał 1 października 1982 roku przy Sulechowskim Domu Kultury z inicjatywy Bernarda Grupy - nauczyciela muzyki w dawnym Studium Wychowania Przedszkolnego (obecnie dyrygent i dyrektor artystyczny chóru).

W początkowym okresie działalności całą pracę chór skupiał na doskonaleniu wiedzy i umiejętności muzycznych związanych z emisją, intonacją, dykcją, oddechem, śpiewając dużo kanonów i pieśni w łatwych układach 4-głosowych różnych okresów historycznych. Obecnie chór ma w swoim dorobku m.in. takie pieśni jak: Gaude Mater Polonia, Breve regnum, Ave verum corpus, Znasz li ten kraj, Kołysanka, Królewna wyborna, Zdrowaś bądź Maryja, Nabucco i wiele innych.

Początki chóru Cantabile- Koncert w dawnym Studium Nauczycielskim

Cantabile śpiewa również specjalnie opracowane, (niektóre z solistami,) współczesne piosenki polskie i zagraniczne oraz pieśni ludowe i kolędy. Koncert chóru w sulechowskim kościele

Od wielu lat chór Cantabile utrzymuje stałe kontakty z chórami niemieckimi okręgu Cottbus, z chórami holenderskimi gminy Deventer, z chórami zaprzyjaźnionego okręgu Rushmoor w Wielkiej Brytanii, chórem Moderato z Zielonej Góry.

W trakcie swojej działalności chór Cantabile występował na bardzo różnych imprezach i festiwalach (Kalisz, Będzin, Rushmoor) zdobywając kolejne doświadczenia muzyczne. Nagrał samodzielną audycję muzyczną w radiu regionalnym (Zielona Góra),śpiewał w TVP w programie, który prezentował dorobek kulturalny byłego województwa zielonogórskiego, nagrał dwie płyty.

oncert na 20-lecie istnienia chóru

Tradycją chóru stało się przyjmowanie zaproszeń do udziału w miejskich uroczystościach, inauguracjach roku akademickiego PWSZ, wieczorach muzycznych organizowanych przez działaczy kultury w okolicznych miejscowościach.

Gminne dożynki

W 2005r. zespół został wyróżniony odznaką „Zasłużony dla Powiatu Zielonogórskiego”, w 2012r. „Zasłużony dla Województwa Lubuskiego”, a w 2007 i 2012r. chór otrzymał „Nagrodę Kulturalną Burmistrza Sulechowa”, w 2017 na jubileuszu 35-lecia działalności odznaczony został odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Przez lata w chórze śpiewało około 110 osób. Obecnie chór Cantabile liczy 50 członków.

Członkowie chóru Cantabile są członkami Sulechowskiego Towarzystwa Kulturalnego (STK).

Więcej tekstów i zdjęć chóru CantabileKomentarze
© 2007- 2021 Sulechowskie Strony created by Sulech 23060574 (15)